Projekt fotograficzny „Rzemieślnicy” Filipa Kowalkowskiego pokazuje sylwetki bydgoszczan, którzy zawodowo zajmują się szeroko rozumianym rzemiosłem.

Rzemiosło było nierozerwalnie związane z rozwojem społeczeństw aż do rewolucji przemysłowej. Dawniej rzemieślnik zajmował bardzo wysoką pozycję społeczną, a terminowanie u niego stanowiło zaszczyt i gwarancję dobrego życia dla młodych adeptów. Choć nadal niszowe, dzisiaj rzemiosło przeżywa swoisty renesans. Zaczynamy coraz bardziej doceniać indywidualny charakter dzieł, które tak bardzo różnią się od masowego wytwórstwa. Bogate tradycje rzemieślniczo-przemysłowe Bydgoszczy zainspirowały Filipa Kowalkowskiego do stworzenia cyklu poświęconego współczesnym bydgoskim rzemieślnikom. Przed obiektywem fotografa pojawili się zarówno członkowie cechów rzemieślniczych, posiadający tytuły czeladnicze i mistrzowskie jak i przedstawiciele młodszego pokolenia, którzy mając inne zawody wyuczone, z rzemieślniczej pasji uczynili sposób na życie.

Filip Kowalkowski stworzył interesujący, subiektywny cykl prezentujący bydgoszczan wykonujących w większości dziś już wymierające zawody.

Filip Kowalkowski (ur. 1981r.) - zawodową fotografią zajął się już na studiach na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracując jako fotoreporter lokalnej gazety - Nowości Toruńskie. Jego pierwsze ważne zdjęcie, to portret kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, które wykonał przed jego występem. I choć to nie było doskonałe zdjęcie, to od razu zakochał się w pięknym świetle padającym z okien Dworu Artusa w Toruniu. Po dłuższej przerwie wrócił do zawodu fotoreportera w Polska Press i fotografa biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego województwa Kujawsko-Pomorskiego. W trakcie dziennikarskiej pracy jego zdjęcia były nagradzane i wyróżniane w największych konkursach fotograficznych w kraju: BZ WBK Press Photo, Grand Press Photo. Zdobył też nagrody Grand Prix w konkursie Kujawsko-Pomorskie Press Photo oraz kilka wyróżnień i pierwszych nagród. W 2022 roku był przewodniczącym ogólnopolskiego konkursu fotograficznego Polska Konteksty. Przez te wszystkie lata prowadził i nadal prowadzi własną działalność fotograficzną, skupia się na zdjęciach wizerunkowych i reklamowych. Jego zdjęcia publikowane też były w tygodnikach opinii jak: Tygodnik Powszechny, Wprost, Polityka. Od dwóch lat prowadzi też autorski podcast fotograficzny w którym rozmawia z najlepszymi artystami z branży foto. Jego gośćmi byli m.in. Joe McNally, Zack Arias, Joanna Kustra czy Szymon Brodziak. Swoją wiedzą o fotografii i kreatywności dzieli się na autorskich warsztatach oraz zajęciach na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, czy gościnnie na Akademii Fotografii w Warszawie.
Zadanie współfinansowane przez Urząd Miasta Bydgoszczy
Zadanie współfinansowane ze srodków przyznanych w ramach Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie kultury

Wernisaż 29.11
godz. 18:00
Fundacja Fotografistka
ul. Pomorska 68a/1 Bydgoszcz
wstęp wolny

wystawa czynna do 20.12.2022