M u r a l Jadwigi Szopieraj

Miejsce powstania muralu nie jest też przypadkowe. Ściana, na której się znajduje, stanowi tył kamienicy przy ul. Świętojańskiej, miejsca, gdzie przed wojną Szopieraj prowadziła swój zakład fotograficzny. Dzieło stworzył Sebastian Jimenez, kolumbijski artysta sygnujący swoje prace pseudonimem SEPC.

Jak przyznaje Katarzyna Gębarowska, dyrektorka festiwalu Vintage Photo, pomysł na stworzenie muralu był spontaniczny. – Przygotowując program festiwalu, staram się być na bieżąco. Czytam więc sporo biuletynów poświęconych sztuce. Tam właśnie natrafiłam na tę ideę i postanowiłam napisać do Sebastiana, który błyskawicznie odpisał. Tak nawiązała się współpraca, która zaowocowała tym pięknym muralem – mówi.

Źródło: Wyborcza

Negatyw zdjęcia autora muralu Jadwigi Szopieraj na jego tle
Zdjęcie autora muralu Jadwigi Szopieraj na jego tle

Po raz pierwszy, na Vintage Photo odbędzie się Prolog. W czwartek (10 października), w samo południe, na ścianie budynku przy Galerii Farbiarnia, przy ulicy Pomorskiej 68 a, odsłonięty zostanie mural autorstwa SEPC. – Artysta z Kolumbii już od poniedziałku będzie pracował nad muralem Jadwigi Szopieraj, jednej z pionierek fotografii w Bydgoszczy – mówi właścicielka Farbiarni i dyrektorka Festiwalu Vintage Photo Katarzyna Gębarowska.

Źródło: Polskie Radio PiK

Mural Jadwigi Szopieraj z dystansu w oryginale i negatywie