Wystawa
/Debiut

Renata Dąbrowska "Ja, Renata Dąbrowska. Sto portretów"

12.04
.
2013
-
15.05
.
2013
Z pewnością niejeden człowiek zastanawiał się: ile jeszcze osób o takim samym imieniu i nazwisku jak ja stąpa po kuli ziemskiej? Kim są, ile mają lat, gdzie mieszkają...? Fotografka, Renata Dąbrowska, odpowiedziała sobie na to pytanie - odnalazła 100 Renat Dąbrowskich, spotkała się z nimi i wykonała niezwykłe portrety.

- Pomysł na pozór prosty, był niesłychanie trudny do zrealizowania, wymagający długich poszukiwań, dobrej logistyki, tysięcy telefonów, maili, rozmów, nerwów i łez, sporego samozaparcia, siły perswazji, licznych podróży - pisze na swojej stronie internetowej autorka przedsięwzięcia.

Jednak udało się! Nie tylko dotrzeć do swoich imienniczek osobiście i poznać je, ale również sfotografować.

- Różnorodność osobowości, charakterów, wyglądów i ich światów sprawiły jak bardzo niesamowite były te spotkania, które wiele mnie nauczyły i na zawsze zapadły mi w pamięci. Renaty Dąbrowskie są wspólnym mianownikiem – takie samo imię i nazwisko głównym tematem moich fotografii, ale wyłania się przy tym prawdziwy przegląd kobiecej społeczności polskiej i kawałek Polski, bardzo zróżnicowany, ale piękny - opowiada z pasją o swoim projekcie artystka.

Renata Dąbrowska - mieszka w Gdańsku. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem).
Wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej. W latach 2005–2018 współpracowała z trójmiejskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Inne publikacje: „Tygodnik Powszechny”, „Wysokie Obcasy”, „Duży Format” oraz „Newsweek Polska”, „Stern”, „Polityka”, „Press”, „Wprost”. Wydała album autorski „Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów” (2012) oraz wykonała portrety do publikacji „Twarze gdańskiej kultury” (2018, wspólnie z Rafałem Malko), „Młodzi twórcy kultury” (2017). Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych w Warszawie, Bydgoszczy, Poznaniu oraz zbiorowych we Wrocławiu, Łodzi i Elblągu. Wykłada w Sopockiej Szkole Fotografii, współautorka kursu Sztuka Fotografowania (2017–2018). Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego (2012) i Miasta Gdańska (2012). Od 2009 roku
prowadzi bloga https://blog.renatadabrowska.com/