Mapa

Spacerownik śladami bydgoskich fotografistek z okresu międzywojnia

Mapa „Spacerownik – śladami bydgoskich fotografek z okresu międzywojnia” umożliwia wyjście w miasto, aby samodzielnie przejść śladami bydgoskich fotografistek. Trasa spacerownika nie ogranicza się tylko do miejsc dawnych zakładów fotograficznych, ale poprowadzi także przez Stare Miasto po Wyspę Młyńską, ulicę Świętej Trójcy aż nad Kanał Bydgoski.

Spacerownik składa się z 12 przystanków, przedstawia po dwa miejsca związane z zawodową działalnością i życiem sześciu bohaterek. Fotografistki to emancypantki, kobiety aktywne zawodowo, pasjonatki fotografii i właścicielki własnych interesów. Pochodziły z różnych zakątków Polski, Bydgoszcz obrały za swoją Ziemię Obiecaną.
Sześć kobiet – sześć barwnych opowieści, ukazanych w atelier fotograficznym i w życiu prywatnym. Odważne wybory zawodowe, miłosne historie, radości i tragedie. W tle dwudziestolecie międzywojenne, dynamiczny czas zmian politycznych i społecznych.

Podążając śladem Władysławy Spiżewskiej zawędrujemy nie tylko do kamienicy na rogu Gdańskiej i Krasińskiego, gdzie pionierka miała swój zakład fotograficzny, ale także do bydgoskiej fary, gdzie fotografistka poślubiła Józefa Popka, swego ucznia, młodszego od niej o 17 lat

— Katarzyna Gębarowska