Mapa

Spacerownik śladami dawnych atelier fotograficznych w Bydgoszczy

„Spacerownik śladami dawnych atelier fotograficznych w Bydgoszczy” to przewodnik, który zabierze Was w niezwykłą podróż przez historię miasta...

„Spacerownik śladami dawnych atelier fotograficznych w Bydgoszczy” to przewodnik, który zabierze Was w niezwykłą podróż przez historię miasta, odkrywając jego bogate tradycje fotograficzne. Każdy z 10 przystanków odkrywa inną tajemnicę związaną z zakładami fotograficznymi i pełen jest interesujących faktów oraz anegdot.

Wędrując od jednego przystanku do drugiego, dowiecie się m.in. w którym zakładzie działała pierwsza elektryczna winda w mieście, która kobieta jako pierwsza prowadziła własną pracownię fotograficzną w Bydgoszczy, a także który z bydgoskich fotografów wykonał portret słynnej Poli Negri!

Trasa spaceru rozpoczyna się przy ulicy Długiej 27, gdzie w pracowni fotografa S.H. Cohn powstał najstarszy zachowany dagerotyp z Bydgoszczy. Kolejne przystanki prowadzą przez malownicze stare miasto, ulicę Gdańską, Plac Wolności, aż do ulicy Pomorskiej, gdzie znajduje się mural przedstawiający Jadwigę Szopieraj – jedną z bydgoskich pionierek fotografii zawodowej. Mural powstał w 2016 roku, pozostawiając trwałą pamiątkę po tej niezwykłej postaci.  Bydgoscy pionierzy fotografii pozostawili po sobie bogate dziedzictwo nie tylko w postaci studyjnych fotografii wykonanych na zamówienie, ale również w formie zdjęć miejskich. Liczne ujęcia bydgoskich ulic, placów i parków uwieczniły obraz miasta, które kiedyś tętniło życiem.