Katalog

Z Bydgoszczy do Timisoary. Niezwykła podróż kobiet Fotonu

Katalog „Z Bydgoszczy do Timisoary. Niezwykła podróż kobiet Fotonu” jest kontynuacją projektu rozpoczętego w 2018 roku, skupionego na kobietach pracujących w bydgoskiej fabryce Foton.

Katarzyna Gębarowska, badaczka historii fotografii, po raz pierwszy zwróciła uwagę na istotną rolę kobiet w funkcjonowaniu Fotonu. Przemysł fotochemiczny, znany jako lekki, stworzył dla nich możliwość podjęcia pracy, co przyczyniło się do tego, że większość załogi zakładu stanowiły właśnie pracujące tam kobiety. Te właśnie kobiety, pozostające na wiele lat w cieniu zapomnienia, wreszcie wyszły na pierwszy plan historii, dzięki wystawie oraz towarzyszącej jej książce autorstwa Małgorzaty Czyńskiej i Katarzyny Grabowskiej  „Kobiety Fotonu” (2018). Chemiczki, laborantki i księgowe dopowiedziały swój rozdział do oficjalnej historii Fotonu.

W 2023 roku zespół Vintage Photo Festivalu na zaproszenie festiwalu Analog Mania zaprezentował wystawę „Kobiety Fotonu” w Europejskiej Stolicy Kultury Timisoarze, Rumunii.

Warto zaznaczyć, że również w Rumunii działała zamknięta obecnie fabryka, produkująca materiały światłoczułe – Azomureș (lub AZO). Prezentacja projektu w Timisoarze stanowiła doskonałą okazję do nawiązania dialogu z rumuńską publiczności. Bydgoski Foton odgrywał istotną rolę w przemyśle fotochemicznym, a prezentacja projektu w Timisoarze miała na celu rozszerzenie świadomości na temat tego, jak ich produkty były znane i wykorzystywane w różnych miejscach, w tym również w Rumunii. Pytanie, czy w Rumunii znano materiały produkowane przez Foton, stawało się kluczowym elementem dyskusji.