Wystawa towarzysząca premierze książki „Kobiety Fotonu”, składająca się ze zdjęć pozyskanych z archiwów prywatnych bohaterek książki.
Przemysł fotochemiczny to przemysł lekki, odpowiedni dla kobiet. W Bydgoskich Zakładach Fotochemicznych „Foton” większość załogi stanowiły kobiety. Budowały powojenną legendę polskiej fotografii analogowej, sukces największego producenta papieru do fotografii czarno-białej i barwnej.
Chemiczki, laborantki, księgowe dopowiadają swój rozdział do oficjalnej historii Fotonu. Z pasją mówią o wyborach zawodowych, sytuacji kobiet w przemyśle, a także o miłościach i małżeństwach zawiązanych w ciemni fotograficznej. Swój głos dołączają wybitne artystki fotografki – Teresa Gierzyńska, Jolanta Marcolla oraz Natalia LL, które przez kilkadziesiąt lat pracowały na materiałach Fotonu.
To świetna książka, którą połyka się za jednym razem. Lekko napisana i znakomicie zilustrowana. Przemysł fotograficzny nie brzmi zachęcająco, ale historia opowiedziana z perspektywy kobiet jest zaskakująco świeża i inspirująca.
Adam Mazur