Punktem wyjścia do projektu był słynący cudami gotycki obraz Matki Bożej z Różą, zwanej także obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości, który znajduje się w ołtarzu głównym kościoła katedralnego w Bydgoszczy. Według opinii historyka sztuki prof. Tadeusza Dobrowolskiego obraz zaliczany jest do najpiękniejszych wizerunków maryjnych na ziemiach polskich. Nie wiadomo, kto był autorem dzieła. Przypuszcza się, że obraz powstał najprawdopodobniej w warsztacie poznańskim malarza Stanisława Skórki pochodzącego z Krakowa, stąd posiada wiele cech malarstwa małopolskiego. Obraz aż do początku XX wieku pokryty był ozdobami. Spoza metalowych okładzin widoczne były jedynie twarze Matki i Syna oraz ręce Madonny, zasłonięte w XIX w. oleodrukowymi nalepkami. W 1922 roku proboszcz fary ks. Tadeusz Skarbek-Malczewski odkrył pod wielowiekowymi nawarstwieniami obraz Maryi, który określił: „nadzwyczajnej piękności”.

Niezwykła historia obrazu w farze stała się inspiracją do poszukiwań zdjęć ślubnych bydgoszczan. Poprzez ich utrwalenie i zabezpieczenie chcemy ocalić od zapomnienia oraz zachować dla przyszłych pokoleń ten bezcenny zbiór fotografii. Zdjęcia zostaną wyeksponowane w kościele w formie jakby śpiewników ułożone na modlitewnikach. Zdjęcia będą wydrukowane w formie pocztówkowej, aby każdy mógł zabrać coś dla siebie po wystawie, a także się wymienić z kimś innym na zdjęcie.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert  kwartetu smyczkowego Sana Quartet z Patrycją Błaszak-Bieńkuńską. Muzycy są absolwentami Akademii i Uniwersytetów Muzycznych w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Oslo. Czynnie pracują jako muzycy orkiestrowi m.in w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Orkiestrze Polskiego Radia, Filharmonii w Oslo i innych. Wśród osiągnięć instrumentalistów wymienić można nagrody i wyróżnienia na polskich i europejskich konkursach muzycznych, udział w European Chamber Music Academy w Wiedniu, stypendium NY strings w Nowym Jorku czy koncert na festiwalu Griega w Bergen.

30 września o godz. 19:00 

Katedra Św. Mikołaja i Marcina

ul. Farna 2

Wstęp na wernisaż i koncert jest biletowany

Cena: 25 zł

zapisy: info@fotografistka.pl

Kup bilet >