Wystawa fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego z kolekcji dzieł sztuki Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

wernisaż wystawy: 13 czerwca godz. 18:00

Fundacja Fotografistka ul. Pomorska 68a/1

wystawa czynna do 30.11.2023

wstęp wolny

Od momentu otwarcia Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy dla publiczności w 1958 roku jej wieloletni dyrektor, Andrzej Szwalbe, zachęcał artystów do wzbogacania wystroju budynku. W jego zamyśle Filharmonia miała stać się miejscem łączącym muzykę z innymi dziedzinami sztuki. Dzięki jego staraniom od 1971 roku kolekcja Filharmonii Pomorskiej była uzupełniana m.in. o rzeźby, gobeliny zaprojektowane przez Tadeusza Brzozowskiego czy Józefę Wnuk, a także o obrazy i grafiki, które zyskały uznanie i doczekały się krytycznych opracowań.

Jak odkryła dr Agnieszka Wysocka, współkuratorka wystawy, niewiele natomiast wiadomo o zbiorze fotografii, który również jest częścią kolekcji. W jej skład wchodzą wykonane na zamówienie Andrzeja Szwalbego wielkoformatowe czarno-białe portrety polskich artystów, którzy tworzyli dzieła dla bydgoskiej Filharmonii. Fotografie wykonane zostały w 1986 roku przez Krzysztofa Gierałtowskiego, nestora polskiej fotografii. Jak zaznacza współkuratorka wystawy, Katarzyna Gębarowska, jest to niezwykle ciekawe odkrycie, że w bydgoskich kolekcjach mamy zdjęcia tak wybitnego fotografa, który od ponad czterdziestu lat zajmuje się portretowaniem wybitnych osobistości polskiej kultury, nauki, polityki oraz inteligencji.

Gierałtowski w swojej pracy kieruje się szczególną ciekawością i zainteresowaniem osobowościami portretowanych osób, co świetnie obrazują też portrety z bydgoskiej Filharmonii. Wśród portretowanych artystów, których będzie można zobaczyć na wystawie w Fundacji Fotografistka, znajdują się m.in. Jonasz Stern, Jerzy Krechowicz, Magdalena Abakanowicz czy Stefan Gierowski.

Bydgoski rok Andrzeja Szwalbego oraz 70-lecie Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy stanowią doskonałą okazję, aby zaprezentować ten dotychczas niedoceniony zbiór fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego szerszej publiczności.

tekst: Martyna Maria Kaczmarek

Kuratorki wystawy: Katarzyna Gębarowska, Agnieszka Wysocka

Produkcja: Martyna Maria Kaczmarek, Remigiusz Boruszewski

Projekt graficzny: Łukasz Zbieranowski (Fajne Chłopaki)

Partnerzy wystawy: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz